Nowiny
Europejskie Dni Dziedzictwa w Białymstoku
czwartek, 15 września 2011 12:10

Biuro Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miejskiego w Białymstoku zaprasza na Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 w Białymstoku.

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, a głównym celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, w którym zamieszkują.

 Europejskei dni Dziedzictwa Białystok 2011

W tym roku, Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się także w naszym mieście. Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przygotowało wystawę plenerową pt. „Kamienie milowe białostockiego szpitalnictwa”, a Muzeum Podlaskie wystawę poświęconą Józefowi Blicharskiemu. W Galerii im. Sleńdzińskich odbędzie się promocja książki dr Anny Oleńskiej „Jan Klemens Branicki – Sarmata nowoczesny. Kreowanie wizerunku poprzez sztukę”.

Na miłośników muzyki barokowej czeka niezwykły koncert „Muzyka w komnatach Izabeli”. Przeniesie on słuchaczy do czasów świetności Białegostoku, który dzięki mecenatowi Izabeli Branickiej stał się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych w XVIII-wiecznej Polsce. W Auli Magna Pałacu Branickich zaprezentowane zostaną kompozycje dwóch „gigantów” muzyki XVII i XVIII wieku – Claudia Monteverdiego oraz Jana Sebastiana Bacha, których twórczość nadaje ramy historyczne i artystyczne sztuce muzycznej baroku.

Podczas koncertu białostocka publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy usłyszeć kompozycje C. Monteverdiego: Beatus Vir i Gloria a 7 voci ze zbioru Selva Morale e Spirituale oraz Missa Brecis G-dur BWV 236 J.S. Bacha. Dzieła Monteverdiego stawiają wyjątkowo wysokie wymagania wykonawcom, stąd też niezwykle rzadko można je usłyszeć podczas koncertów organizowanych w Polsce.

W wykonaniu udział weźmie łącznie szesnastu muzyków z całej Polski, wchodzących w skład Zespołu Instrumentów Dawnych oraz Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO. Utwory zostaną zaprezentowane na instrumentach z epoki.

Wstęp wolny.

Zapraszamy!

 

Program Europejskich Dni Dziedzictwa 2011 w Białymstoku

23 września:
godz. 13:00 – Dziedziniec honorowy Pałacu Branickich
Kamienie milowe białostockiego szpitalnictwa – otwarcie wystawy plenerowej Muzeum Historii Medycyny i Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

25 września:
• godz. 16:00 – Galeria im. Sleńdzińskich
- salon wystawowy przy ul. Legionowej 2
Jan Klemens Branicki – Sarmata nowoczesny. Kreowanie wizerunku poprzez sztukę – promocja książki dr Anny Oleńskiej z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk

W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.

godz. 17:30 – Pałac Branickich (Aula Magna)
Rekonstrukcja wystroju rzeźbiarskiego Pawilonu pod Orłem – prezentacja autora rzeźb Michała Jackowskiego

godz. 18:00 – Pałac Branickich (Aula Magna)
Muzyka w komnatach Izabeli – koncert muzyki barokowej na instrumentach historycznych w wykonaniu Zespołu Instrumentów Dawnych oraz Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO pod kierunkiem Anny Moniuszko.

Zespół Instrumentów Dawnych:
Skrzypce barokowe I – Marcin Sochan, Ewa Chmielewska-Zorzano
Altówka barokowa – Anna Mikołajczak
Wiolonczela barokowa – Tomasz Frycz
Violone – Daniel Zorzano
Oboje barokowe I – Rafael Przybyła, Ewa Kieres
Pozytyw – Lilianna Stawarz

Zespół Muzyki Dawnej DILETTO
Soprany – Marta Wróblewska, Małgorzata Trojanowska
Alty – Sławomir Bronk, Anna Moniuszko
Tenory – Krzysztof Kozarek, Piotr Szewczyk
Bas – Bogdan Kordy, Mariusz Perkowski

Dyrygent: Anna Moniuszko

29 września
• godz. 18:00 – Galeria im. Sleńdzińskich
- salon wystawowy przy ul. Legionowej 2
Fabryczny Białystok – prezentacje na temat architektury postindustrialnej Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddział w Białymstoku oraz dra Adama Tureckiego z Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej

30 września
• godz. 16:00 – Park Planty (okolice Bulwaru J. Blicharskiego)

Józef Blicharski (1886-1941). Wspomnienie artysty – otwarcie wystawy plenerowej Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

 

Więcej informacji:

www.edd2011.pl

 

 
PTTK w Białymstoku zaprasza na akcję "Lato z zabytkami. Odkryj Białystok"
czwartek, 21 lipca 2011 12:10

Regionalny Oddział PTTK w Białymstoku zaprasza na tegoroczną kontynuację akcji pod nazwą "Lato z zabytkami. Odkryj Białystok", odbywającą się dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Białegostoku.

Akcja ma na celu symboliczne "otwarcie" najciekawszych zabytków miasta poprzez ich udostępnianie do zwiedzania z licencjonowanymi przewodnikami terenowymi województwa podlaskiego. Zwiedzanie z przewodnikami jest bezpłatne, udział może wziąć każdy zainteresowany historią i wnętrzami poszczególnych obiektów zabytkowych. Zapraszamy zarówno białostoczan, jak i turystów (w razie potrzeby przewodnicy oprowadzać będą także w językach obcych). Tegoroczna akcja odbywać się będzie w weekendy oraz w dni powszednie popołudniami, aby umożliwić jak największej liczbie osób zwiedzanie zabytkowych obiektów. Ponadto, bazując na doświadczeniach z roku ubiegłego, proponujemy w niektórych terminach zwiedzanie dwóch obiektów zabytkowych, położonych możliwie blisko siebie, w jednym dniu. Zwiedzanie rozpoczynać się będzie co pół godziny.

 
Dobiegają końca prace rewaloryzacyjne w salonie ogrodowym
poniedziałek, 13 czerwca 2011 12:43

Od 7 czerwca w alei głównej salonu stoi 16 odrestaurowanych kamiennych rzeźb ogrodowych (ośmiu figuralnych i ośmiu waz).

Mimo iż inwentarze z XVIII w. wspominają o ponad 200 rzeźbach zdobiących ogród za czasów Jana Klemensa Branickiego, to zachowany zespół nadal jest jednym z największych na terenie kraju. Dziesięć rzeźb pochodzi z XVIII w. (Bachus, Diana, Nimfa z orszaku Diany i Flora oraz 2 wazy ze smokami, 2 wazy z maszkaronami i 2 wazy z głowami faunów). Sześć zostało zrekonstruowanych przez warszawski zespół Stanisława Kiliszka w 1956 r. (Akteon, Apollo, Adonis i Wenus oraz dwie wazy z głowami faunów). W latach 60. XX w. z uwagi na swoją wartość historyczną zespół rzeźb został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego pod nr rej. B-72.

W ostatnich trzech latach rzeźby przeszły gruntowną konserwację, połączoną z rekonstrukcją ich niektórych części anatomicznych lub atrybutów (zmienionych poprzez przedwojenne i powojenne konserwacje). Działania te poprzedzone były wnikliwą inwentaryzacją rzeźb, analizą materiału ikonograficznego zgromadzonego przez historyka sztuki - dr Annę Oleńską oraz podobnych realizacji w europejskich ogrodach barokowych. Miasto na te działania otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 138.000 zł.

Najważniejszy element ozdobny odtworzonego w Salone Ogrodowym Pawilonu pod Orłem także znalazł już swoje miejsce na szczycie. Właśnie zakończył się pierwszy etap montażu. Kolejne zdobienia - m.in. dwa popiersia i girlandy - powinny zostać zainstalowane na pawilonie do 30 czerwca.

 

 
Zamknięcie dla ruchu Bramy Wielkiej Pałacu Branickich
środa, 01 czerwca 2011 11:39

Ze względu na roboty związane z wymianą pętli indukcyjnej szlabanu zamontowanego w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich w dniach od 4 czerwca 2011 r. od godz. 18.00 do dnia 6 czerwca 2011 r. do godz. 5.00 nastąpi zamknięcie ruchu samochodowego przez Bramę Wielką.

Za utrudnienia przepraszamy!


 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 10