Nowiny
Ogrody na liście RPO
piątek, 29 czerwca 2007 10:29

25 czerwca 2007 roku w trakcie sesji rady miejskiej, na wniosek Prezydent Miasta Białegostoku została podjęta uchwała w sprawie określenia środków z budżetu Miasta, które stanowić będą wkład własny w inwestycje realizowane z udziałem środków unijnych. 

Wśród projektów zgłoszonych do Regionalnego Programu Operacyjnego znalazł się również projekt „Rewitalizacja barokowego ogrodu Branickich – etap I”, którego realizacja  przewidziana jest na lata 2008-2009. Jego koszt to 5 129 330 zł. Ze środków własnych Miasto przeznaczy na ten cel 989 450 zł, reszta zostanie pokryta ze środków Unii Europejskiej.

 

 

 

 

 
Przywróćmy blask Ogrodowi Branickich!
poniedziałek, 21 maja 2007 10:23

Impreza, poświęcona przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Ogrodu Branickich, rozpoczęła się 19 maja po godz. 21.00. W Ogrodzie białostoczanie zjawili się tłumnie.

Na wstępie o historii zespołu pałacowego ze szczególnym uwzględnieniem ogrodu opowiedziała Dorota Sikora z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków. Jej wystąpienie ubarwione było prezentacją, wyświetlaną na jednym z największych ekranów w Polsce.

Jaka była myśl przewodnia prezentacji? Obejrzeliśmy, jak podobne perły wyglądają w Europie i jak - niestety - wygląda to w Białymstoku. Sikora zreferowała też główne założenia rewaloryzacji, która doprowadzi - miejmy nadzieję - do tego, że białostocki ogród znów stanie się jednym z najpiękniejszych w Polsce, a może i nie tylko w Polsce.

- Dotychczasowe prace dały początek odnowie ogrodu, z całą pewnością jednak trzeba je uznać za niewystarczające - mówił do zgromadzonych białostoczan prezydent Tadeusz Truskolaski. - Rozpoczynamy jednak działania, które - wierzę w to głęboko - przywrócą Ogrodowi Branickich jego dawną świetność.

Wieczór zakończył się znakomitym występem orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Filharmonicy wykonali suity "Muzyka na wodzie" i "Muzyka ogni sztucznych" G. F. Haendla. Ostatnie części tego ostatniego utworu zginęły w huku prawdziwego pokazu ogni sztucznych, który zamknął tę wyprawę w przeszłość.

Dziekujemy za pomoc w realizacji pokazu:
Krajowemu Ośrodkowi Badań i Dokumnetacji Zabytków w Warszawie - www.kobidz.pl
Firmie DobreKino.pl - www.dobrekino.pl
Galerii Podlaskiej, Wkrótce w Białymstoku - www.galeriapodlaska.com
Inicjatywie "Młodzi w Mieście" - www.mwm.csk.pl 

 

 
Rok 2006 - przyśpieszenie prac nad odresarowaniem Ogrodów
sobota, 19 maja 2007 14:50

W roku 2006 - po wieloletnim zastoju w prowadzeniu prac projektowo-realizacyjnych na terenie Ogrodu Branickich, w obliczu możliwości pozyskania zewnętrznych funduszy na rewaloryzację Ogrodu Branickich, Prezydent Miasta wystąpił do KOBiDZ-u o zintensyfikowanie prac projektowo-koncepcyjnych, które KOBiDZ od początku wykonuje na rzecz miasta nieodpłatnie.

W tym samym roku odbyły się trzy spotkania z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków i Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, w sprawie prac w Ogrodzie Branickich w Białymstoku (luty – ustalenie harmonogramu i podział zadań, czerwiec – zatwierdzenie wstępnej koncepcji salonu ogrodowego i wrzesień – wytyczne do koncepcji dziedzińca wstępnego).

Dzięki zaangażowaniu KOBiDZ i Miasta Białegostoku w przeciągu jednego roku opracowano niemal pełną dokumentację rewaloryzacji salonu ogrodowego. Z uwagi na zakończenie prac przy elewacji pałacu i bramy ustalono, że prace renowacyjne powinny być prowadzone jednocześnie z obydwu stron pałacu: w ogrodzie (Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej) i na dziedzińcu wstępnym (Wydział Kultury). Dlatego też rozpoczęto opracowywania koncepcji rewaloryzacji dziedzińca łącznie z remontem dwóch zabytkowych pawilonów i pomieszczeń bramy.

 

 

 

 

 

 
Prace w Ogrodzie w latach 2000-2003
sobota, 19 maja 2007 14:40

W latach 2000-2002 nie prowadzono prac rewaloryzacyjnych na terenie Ogrodu, oprócz kontynuowania prac konserwatorskich przy rzeźbach ogrodowych i bieżącej pielęgnacji zieleni ogrodowej.

Środki finansowe przeznaczono w tym okresie na prace renowacyjne XVIII-wiecznej architektury (dofinansowanie remontu dachu pałacu oraz remont Bramy Wielkiej, ogrodzenia pałacowego i Pałacyku Gościnnego).

5 czerwca 2003 r. podpisano kolejne porozumienie z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie (prawnym już następcą OOZK). Do roku 2005 opracowano projekty oraz wykonano remont konserwatorski ścianki parawanowej i tymczasowo uporządkowano jej najbliższe otoczenie.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 10